Przepisy  
FASZEROWANY KARP W GALARECIE NA WIGILIJNY STÓŁ
Świąteczny przysmak

Składniki:1 duży karp,4 cebule,3 jajka,2 marchewki,1 szklanka mleka,1/2 selera,natka pietruszki,może być suszona Firmy ROLWIT,1i 1/2 dag żelatyny, przyprawa do ryb Firmy ROLWIT.

Przygotowanie:

Karpia oskrobać z łusek, wypatroszyć w ten sposób, by nie rozcinać mu brzucha [najlepiej odciąć mu łeb i wypatroszyć od tej strony], pokroić na dzwonka,natrzeć przyprawą do ryb firmy Rolwit.Dwa mniejsze kawałki ryby odłożyć do przygotowania farszu:kawałki ryby zemleć z namoczoną w mleku bułką,dodać zmieloną cebulę,jajka oraz łyżeczkę przyprawy do ryb.Farszem nadziać przygotowane dzwonka.Jarzyny zetrzeć na grubej tarce,ułożyć bna dnie naczynia-póżniej zalać wszystko wodą i gotować na małym ogniu przez mnej więcej pół godziny.Żelatynę namoczyć w niedużej ilości zimnej wody,jak napęcznieje rozrobić wrządkiem[około 1/2 szklanki],a następniewlać między dzwonka do nacaynia.Udekorować nartą.Całośc wstawić do lodówki,by stężała.

« powrót    
PPHU "ROLWIT" Czajków 14, 62-812 Jastrzębniki; tel. 062 761-29-46, fax 769-58-22 e-mail: biuro@rolwit.com   |    Made & hosted: tel-wd.com